Copyright by Elżbieta Janota i Paulina Rzymanek

Ilustracje: Dorota Osiejuk

Znajdziesz nas:

Słuchaj nas na Spotify

Aktualności

 

Poza nagrywaniem podkastu, który ukazuje się w każdą niedzielę, angażujemy się też w inne okołoliterackie projekty. Zobacz, co ciekawego udało nam się ostatnio zrealizować!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie w zestawieniu serwisu Granice.pl najlepszych twórców internetowych promujących literaturę – zostałyśmy uhonorowane przez redakcję serwisu Granice.pl w kategorii „Profesjonaliści” wśród innych influencerów i profesjonalistów zajmujących się promocją literatury. Z tej okazji zostałyśmy także zaproszone do udziału w rozmowie, podczas której, wraz z innymi laureatami i laureatkami, dzieliłyśmy się swoimi przemyśleniami na temat blogowania o książkach, roli tłumaczek i tłumaczy oraz opowiadałyśmy o naszych działaniach w mediach społecznościowych.

Nagranie z rozmowy można obejrzeć tutaj.

Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Spotkanie autorskie z Gochą Pawlak w księgarni Black Woolf w Katowicach – w dniu premiery jej debiutanckiej powieści Nie rdzewieje porozmawiałyśmy z autorką o procesie powstawania książki, jej lokalnej, bo zagłębiowsko-śląskiej scenerii, queerowej miłości, millenialsach i nie tylko. Z niecierpliwością czekamy na kolejne publikacje i kolejne rozmowy!

Spotkanie odbyło się 13 lipca 2022.

Fot. Michalina Sikorska

Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach
Spotkanie autorskie Zbigniew Rokita Już tłumaczę podkast o książkach
Matronat Maya Angelou Już tłumaczę podkast o książkach

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – laureatem podwójnej nagrody Nike, które odbyło się w bibliotece w Wodzisławiu Śląskim w ramach spotkania DKK. Tematem dyskusji były m.in. śląska tożsamość, historia i jej interpretacja, znaczenie języka śląskiego i tłumaczenie Kajś na język śląski. Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj.

Spotkanie odbyło się 23 marca 2022.

Fot. Grzegorz Matla

Matronat książkowy Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak – z ogromną przyjemnością objęłyśmy matronatem pierwszy tom autobiografii Mai Angelou w tłumaczeniu Elżbiety Janoty, a więc połowy naszego duetu. W swojej twórczości autorka porusza tematy niezwykle dla nas ważne, a więc kwestie związane z rasizmem, przemocą seksualną, dorastaniem i szukaniem swojego miejsca w świecie. Angelou pisze przepięknie, wnikliwie i z humorem. Gorąco polecamy!

Warsztaty literackie Tiff Collective Muzeum Śląskie Już tłumaczę podkast o książkach

Warsztaty literackie z TIFF Collective, Muzeum Śląskim i MDK Bogucice-Zawodzie w Katowicach – podczas warsztatów pomogłyśmy uczestnikom i uczestniczkom przygotować opisy ważnych dla nich miejsc w dwóch dzielnicach Katowic: Bogucicach i Zawodziu.  Efektem działań jest mapa ze zdjęciami i opisami przygotowanymi przez osoby uczestniczące.

Warsztaty odbyły się 2 czerwca 2022.

Fot. Gosia Kępa

Spotkanie literackie Elżbieta Janota Maya Angelou Już tłumaczę podkast o książkach

Spotkanie w księgarni Black Woolf w Katowicach poświęcone wybitnej pisarce i działaczce Mai Angelou i pierwszemu tomowi jej autobiografii Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak. Autorką przekładu jest Elżbieta Janota – połowa naszego duetu – toteż podczas rozmowy skupiłyśmy się zarówno na procesie tłumaczenia, jak i na samej książce.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2022.

Fot. Marcin Musiał

Tekst o książkach z reprezentacją LGBTQIA+ na stronę księgarni Wydaje nam się – z okazji Miesiąca Dumy napisałyśmy dla księgarni Wydaje nam się krótki artykuł o tym, co naszym zdaniem daje nam silna queerowa reprezentacja w kulturze i sztuce. W tekście polecamy sześć bardzo różnorodnych pozycji, wśród których każdy i każda znajdzie coś dla siebie.

Tekst można przeczytać tutaj.

Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach
Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach

Inauguracyjne spotkanie Śląskiego Objazdowego Klubu Książki – ruszyłyśmy z inicjatywą cyklicznych spotkań czytelniczych na żywo! Pierwsze miało miejsce w Rybniku, gdzie zebraliśmy się przy kawie i wegańskim brownie, by porozmawiać o Zawsze mieszkałyśmy w zamku Shirley Jackson (tłum. Ewa Horodyska). Z przyjemnością poprowadziłyśmy dyskusję i przysłuchiwałyśmy się przemyśleniom naszych gościń i gości. Kolejne spotkania będą organizowane w innych śląskich miastach. Wypatrujcie informacji  na naszych mediach społecznościowych!

Spotkanie odbyło się 9 października 2022. Relację możecie przeczytać tu.

Fot. Anna