Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach
Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Klub Książki Kobiecej w Gliwicach – z okazji Dnia Niepodległości zostałyśmy zaproszone do udziału w spotkaniu gliwickiego Klubu Książki Kobiecej, gdzie miałyśmy okazję poopowiadać o nietuzinkowych i ważnych dla nas pozycjach dotyczących kobiet i Śląska. Znalazły się wśród nich Jak Niobe. Opowieść górnośląska Alojzego Lyski i cykl komiksów o Helenie Wiktorii Katarzyny Witterscheim. Wśród uczestniczek i uczestników spotkania wywiązały się też ciekawe dyskusje o tożsamości, historii, znaczeniu języka (śląskiego i nie tylko) oraz roli kobiet zarówno w samych opowieściach, jak i ich przekazywaniu. A wszystko to przy kawie, herbacie i przekąskach we wspaniałej siedzibie klubu. Koniecznie sprawdźcie, kiedy można wziąć udział w ich kolejnym książkowym wydarzeniu!

Spotkanie odbyło się 11 listopada 2022.

Fot. Klub Książki Kobiecej

Języki Mai Angelou – kolejne spotkanie poświęcone Mai Angelou miało miejsce podczas Targów Książki w Katowicach i odbyło się pod egidą Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, a zatem skupiłyśmy się przede wszystkim na języku i słowie. Opowiedziałyśmy widzom i widzkom o różnych warstwach językowych, które znaleźć można w twórczości Angelou, o wyzwaniach przekładowych, jakich nastręcza jej proza, o tłumaczeniu języka nienawiści, a także o roli tłumaczy i tłumaczek w tworzeniu kultury.

Spotkanie odbyło się 4 listopada 2022, a jego nagranie można obejrzeć tutaj.

Fot. Katarzyna Łakomik

Inauguracyjne spotkanie Śląskiego Objazdowego Klubu Książki – ruszyłyśmy z inicjatywą cyklicznych spotkań czytelniczych na żywo! Pierwsze miało miejsce w Rybniku, gdzie zebraliśmy się przy kawie i wegańskim brownie, by porozmawiać o Zawsze mieszkałyśmy w zamku Shirley Jackson (tłum. Ewa Horodyska). Z przyjemnością poprowadziłyśmy dyskusję i przysłuchiwałyśmy się przemyśleniom naszych gościń i gości. Kolejne spotkania będą organizowane w innych śląskich miastach. Wypatrujcie informacji  na naszych mediach społecznościowych!

Spotkanie odbyło się 9 października 2022. Relację możecie przeczytać tu.

Fot. Anna

Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach
Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Tekst o książkach z reprezentacją LGBTQIA+ na stronę księgarni Wydaje nam się – z okazji Miesiąca Dumy napisałyśmy dla księgarni Wydaje nam się krótki artykuł o tym, co naszym zdaniem daje nam silna queerowa reprezentacja w kulturze i sztuce. W tekście polecamy sześć bardzo różnorodnych pozycji, wśród których każdy i każda znajdzie coś dla siebie.

Tekst można przeczytać tutaj.

Spotkanie w księgarni Black Woolf w Katowicach poświęcone wybitnej pisarce i działaczce Mai Angelou i pierwszemu tomowi jej autobiografii Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak. Autorką przekładu jest Elżbieta Janota – połowa naszego duetu – toteż podczas rozmowy skupiłyśmy się zarówno na procesie tłumaczenia, jak i na samej książce.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2022.

Fot. Marcin Musiał

Spotkanie literackie Elżbieta Janota Maya Angelou Już tłumaczę podkast o książkach

Warsztaty literackie z TIFF Collective, Muzeum Śląskim i MDK Bogucice-Zawodzie w Katowicach – podczas warsztatów pomogłyśmy uczestnikom i uczestniczkom przygotować opisy ważnych dla nich miejsc w dwóch dzielnicach Katowic: Bogucicach i Zawodziu.  Efektem działań jest mapa ze zdjęciami i opisami przygotowanymi przez osoby uczestniczące.

Warsztaty odbyły się 2 czerwca 2022.

Fot. Gosia Kępa

Warsztaty literackie Tiff Collective Muzeum Śląskie Już tłumaczę podkast o książkach

Matronat książkowy Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak – z ogromną przyjemnością objęłyśmy matronatem pierwszy tom autobiografii Mai Angelou w tłumaczeniu Elżbiety Janoty, a więc połowy naszego duetu. W swojej twórczości autorka porusza tematy niezwykle dla nas ważne, a więc kwestie związane z rasizmem, przemocą seksualną, dorastaniem i szukaniem swojego miejsca w świecie. Angelou pisze przepięknie, wnikliwie i z humorem. Gorąco polecamy!

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – laureatem podwójnej nagrody Nike, które odbyło się w bibliotece w Wodzisławiu Śląskim w ramach spotkania DKK. Tematem dyskusji były m.in. śląska tożsamość, historia i jej interpretacja, znaczenie języka śląskiego i tłumaczenie Kajś na język śląski. Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj.

Spotkanie odbyło się 23 marca 2022.

Fot. Grzegorz Matla

Matronat Maya Angelou Już tłumaczę podkast o książkach
Spotkanie autorskie Zbigniew Rokita Już tłumaczę podkast o książkach
Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach

Spotkanie autorskie z Gochą Pawlak w księgarni Black Woolf w Katowicach – w dniu premiery jej debiutanckiej powieści Nie rdzewieje porozmawiałyśmy z autorką o procesie powstawania książki, jej lokalnej, bo zagłębiowsko-śląskiej scenerii, queerowej miłości, millenialsach i nie tylko. Z niecierpliwością czekamy na kolejne publikacje i kolejne rozmowy!

Spotkanie odbyło się 13 lipca 2022.

Fot. Michalina Sikorska

Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Wyróżnienie w zestawieniu serwisu Granice.pl najlepszych twórców internetowych promujących literaturę – zostałyśmy uhonorowane przez redakcję serwisu Granice.pl w kategorii „Profesjonaliści” wśród innych influencerów i profesjonalistów zajmujących się promocją literatury. Z tej okazji zostałyśmy także zaproszone do udziału w rozmowie, podczas której, wraz z innymi laureatami i laureatkami, dzieliłyśmy się swoimi przemyśleniami na temat blogowania o książkach, roli tłumaczek i tłumaczy oraz opowiadałyśmy o naszych działaniach w mediach społecznościowych.

Nagranie z rozmowy można obejrzeć tutaj.

Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Maya Angelou w Lublinie – miałyśmy zaszczyt gościć na tegorocznej edycji Demakijażu – Festiwalu Sztuki Kobiet, gdzie odbyła się między innymi projekcja filmu biograficznego Maya Angelou: And Still I Rise (reż. Bob Hercules i Rita Coburn Whack). Po pokazie wzięłyśmy udział w rozmowie na temat bohaterki filmu, jej cyklu autobiograficznego, a także przystępności w literaturze i mówieniu o niej. Przedpremierowo przeczytałyśmy publiczności fragment drugiej części cyklu pod tytułem Zgromadźcie się w imię moje. Spotkanie poprowadził niezastąpiony Bartosz Wójcik.

Projekcja filmu i rozmowa odbyły się 27 października 2022.

Fot. Ada Usarek

Ameryka Mai Angelou – z okazji premiery drugiego tomu autobiografii Mai Angelou zorganizowane zostało kolejne spotkanie poświęcone tej wszechstronnej autorce i jej twórczości. Tym razem zebraliśmy się w księgarni Dopełniacz w Chorzowie, a na książki Angelou spojrzałyśmy pod kątem przedstawionego w nich obrazu Stanów Zjednoczonych – tego, jaki jest złożony, niejednolity, często kontrastowy i przeczący powszechnym wyobrażeniom. Szczególnie pochyliłyśmy się nad najnowszą częścią cyklu – Zgromadźcie się w imię moje – przebijającą z niej nastoletnią perspektywą i tym, jak wpływa ona na odbiór lektury.

Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2022.

Fot. Marcin Musiał

Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach
Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Drugie spotkanie naszego Śląskiego Objazdowego Klubu Książki – tym razem wydarzenie odbyło się w kawiarnio-księgarni Black Woolf w Katowicach. Dyskusja dotyczyła nagrodzonej Bookerem książki Bernardine Evaristo Dziewczyna, kobieta, inna (tłum. Aga Zano). Wraz z obecnymi osobami zastanawialiśmy się między innymi nad konstrukcją i formą powieści, nad poruszoną w niej kwestią tożsamości, nad kreacją bohaterek i zmieniającymi się perspektywami narracyjnymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i ciekawe przemyślenia! Już teraz zapraszamy Was na kolejną odsłonę naszego klubu. Informacje na ten temat pojawią się na naszych mediach społecznościowych, a także na specjalnej grupie na Facebooku: Śląski Objazdowy Klub Książki – dołączcie, by być na bieżąco!

Spotkanie odbyło się 11 stycznia 2023.

Fot. Marcin Musiał

„Już tłumaczę” i Maya Angelou znów odwiedzają Lublin – Lublin gościł nas już wcześniej i z ogromną przyjemnością wróciłyśmy, by odbyć kolejną przeciekawą rozmowę z Bartoszem Wójcikiem. Tym razem spotkaliśmy się w księgarni Dosłowna, gdzie dyskutowaliśmy o promocji literatury i nieocenionej roli kameralnych księgarni, o prowadzeniu podkastu i tłumaczeniu książek. Nie mogło też oczywiście zabraknąć Mai Angelou. Porozmawialiśmy o drugim tomie jej autobiograficznego cyklu pod tytułem Zgromadźcie się w imię moje, o wizji Stanów Zjednoczonych, którą autorka w nim roztacza, o pracy, tożsamości i burzliwym dorastaniu. Dziękujemy wszystkim za obecność, a Rafałowi Rutkowskiemu za zaproszenie nas do swojego królestwa. Mamy nadzieję (i przeczucie), że nie była to nasza ostatnia wizyta w Lublinie!

Spotkanie odbyło się 3 marca 2023.

Fot. Rafał Rutkowski

Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach
Wydaje nam się Już tłumaczę podkast o książkach

Spotkanie z Marią Peszek – do rybnickiej biblioteki zawitała Maria Peszek wraz ze swoją niedawno wydaną książką Nakurwiam zen. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie, a my miałyśmy przyjemność je poprowadzić. Była to niezwykle ciekawa rozmowa o rozmowach i rozmawianiu, relacjach rodzinnych, szczególnie na linii ojciec–córka, i o tym, co to znaczy „po prostu żyć”. Autorka zdradziła też, które elementy książki budzą w niej największe emocje. Nie zabrakło również refleksji nad obecną sytuacją polityczną i postawą autentyczności. Pod koniec spotkania Maria Peszek oficjalnie i z przytupem ogłosiła nową erę rybnickiej biblioteki – wypatrujcie więc wieści o kolejnych ciekawych spotkaniach w tym wspaniałym miejscu, z naszym udziałem i nie tylko!

Spotkanie odbyło się 13 marca 2023.

Fot. Dominik Gajda

Trzecie spotkanie naszego Śląskiego Objazdowego Klubu Książki – już po raz kolejny udało nam się zgromadzić grupę zapalonych czytelniczek i czytelników na spotkaniu wokół książki we wspaniałej kameralnej księgarni. Tym razem gościł na chorzowski Dopełniacz, a dyskusja dotyczyła klasyka literatury, jakim jest Frankenstein Mary Shelley. Zastanawialiśmy się nad postacią stwora i nad rolą natury w książce, poświęciliśmy także nieco czasu na porównanie różnych przekładów powieści na polski i refleksję nad tym, jak tłumaczenie wpływa na odbiór lektury. Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym i oczywiście księgarkom, które nas ugościły i wzięły udział w rozmowie. Zapraszamy wszystkich na kolejne spotkanie, które odbędzie się już pod koniec maja! Szczegóły wkrótce pojawią się na naszych mediach społecznościowych, a także na specjalnej grupie na Facebooku: Śląski Objazdowy Klub Książki – dołączcie, by być na bieżąco!

Spotkanie odbyło się 4 kwietnia 2023.

Fot. Silesiateka

Gocha Pawlak Już tłumaczę podkast o książkach

 

Poza nagrywaniem podkastu, który ukazuje się w każdą niedzielę, angażujemy się też w inne okołoliterackie projekty. Zobacz, co ciekawego udało nam się ostatnio zrealizować!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Słuchaj nas na Spotify

Znajdziesz nas:

Copyright by Elżbieta Janota i Paulina Rzymanek

Ilustracje: Dorota Osiejuk